Konumalar

 
   
  Başkanımız Sayın Prof.Dr.Yusuf BALCI'nın 18.04.2015 Malatya Kutlu Doğum Programındaki Konuşma Metni
Tarih:  
Yer:  
Konuşmacı:  
   
 

İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ (AYBİR) BAŞKANI PROF. DR. YUSUF BALCI’NIN KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİNDE YAPTIĞI KONUŞMANIN METNİ

 

MUHTEREM AVNULLAH ÖZMANSUR HOCAM,

BASININ DEĞERLİ MENSUPLARI,

MALATYA’NIN GÜZEL İNSANLARI,

DEĞERLİ KARDEŞLERİM,

SİZLERİ SELAMLARIN EN GÜZELİ İLE SELAMLIYORUM. ES-SELAMU ALEYKUM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKATUH.

 

YÜCE ALLAH’IN SALAT VE SELAMI, EFENDİMİZ, REHBERİMİZ, İKİ CİHAN SERVERİ, CANLAR CANI MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V) VE ÂL’İNİN ÜZERİNE OLSUN. ALLAH’IN SELAMI, ASHAB-I KİRAM’IN VE 14 ASIRDIR İNSANLIĞI AYDINLATAN TÜM ALİMLERİN, EVLİYALARIN, ASFİYANIN VE ALLAH DOSTLARININ ÜZERİNE OLSUN.

 

RAHMET ELÇİSİ EFENDİMİZİN (S.A.V) DOĞUMUNUN MİLADİ SENE-İ DEVRİYESİNE ULAŞTIĞIMIZ BU GÜNLERDE KUTLU DOĞUMU BİR KEZ DAHA İDRAK ETTİĞİMİZ İÇİN RABBİMİZE SONSUZ HAMD-Ü SENALAR OLSUN. RABBİMİZ, EFENDİMİZİN ŞEFAATİNE HER ZAMANKİNDEN ÇOK DAHA FAZLASIYLA İHTİYACI OLAN BİZLERİ, MAHŞER GÜNÜ PEYGAMBERİMİZİN LİVÂÜ’L-HAMD SANCAĞI ALTINDA TOPLANMAYI NASİP ETSİN. TÜM ÜMMETLERİN EN HAYIRLISI OLAN MUHAMMED ÜMMETİNİN MENSUPLARI OLARAK, PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) ŞEFAATİYLE, HESAP GÜNÜNDEN MAHCUP OLMADAN ÇIKMAMIZI YÜCE RABBİMİZDEN NİYAZ EDİYORUM.

 

İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ (AY-BİR) OLARAK “MEVLANA VE MANSUR BABA KÜLTÜR DERNEĞİ” VE “MANSUR İLİM KÜLTÜR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ” İLE BİRLİKTE KUTLU DOĞUM HAFTASI MÜNASEBETİYLE DÜZENLEDİĞİMİZ  “RAHMETEN Lİ'L ÂLEMİN PEYGAMBER EFENDİMİZİ (S.A.V.) ANMA ETKİNLİĞİ"NE HOŞ GELDİNİZ.

KIYMETLİ KARDEŞLERİM,

KUTLU DOĞUM, ÂLEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLEN HÂTEMÜ’L-ENBİYÂ MUHAMMED MUSTAFÂ’NIN (S.A.V) DÜNYAYI TEŞRİFLERİNİN MİLADİ YILDÖNÜMÜDÜR.  

 

KUTLU DOĞUM BEŞERİYETİN, ŞAHİTLİK ETTİĞİ EN MÜBAREK DOĞUMDUR. KUTLU DOĞUM, İNSANLIĞIN EN KURAK, EN MAKÛS DÖNEMLERİNDEN BİRİNİN SONA ERMEYE BAŞLADIĞININ MÜJDECİSİDİR. KUTLU DOĞUM, ÂDEMOĞLUNUN EFKÂRINI KAPLAYAN KÜFÜR VE CEHALET BULUTLARININ DAĞILMAYA MAHKUM OLDUĞUNUN HABERCİSİDİR. KUTLU DOĞUM, YERLERİN VE GÖKLERİN MUHAMMEDÎ NURA GARK OLDUĞU GÜNDÜR.  

 

AHZAB SÜRESİNİN 21. AYETİ KERİMESİNDE YÜCE ALLAH “ANDOLSUN Kİ, SİZİN İÇİN VE ALLAH’A VE AHİRET GÜNÜNE (ALLAH’A ULAŞMA GÜNÜNE) ULAŞMAYI DİLEYEN VE ALLAH’I ÇOK ZİKREDENLER İÇİN, ALLAH’IN RESÛL’ÜNDE GÜZEL BİR ÖRNEK VARDIR.” BUYURUYOR. YİNE ALİ İMRAN SÜRESİ 31. AYETİ KERİMESİNDE “DE Kİ: EĞER ALLAH'I SEVİYORSANIZ BANA UYUN Kİ ALLAH DA SİZİ SEVSİN VE GÜNAHLARINIZI BAĞIŞLASIN. ALLAH ÇOK BAĞIŞLAYAN VE ÇOK MERHAMET EDENDİR.” BUYURUYOR.

OKUDUĞUM AYETİ KERİMELERDE RABBİMİZ, KENDİ SEVGİSİNE MAZHAR OLMANIN, BİZLER İÇİN EN GÜZEL ÖRNEK OLAN HABİBİNİ SEVMEYE VE ONUN YOLUNDAN GİTMEYE BAĞLI OLDUĞUNU BİLDİRİYOR. ÇÜNKÜ, RASULULLAH (S.A.V) SEVGİSİ BİR BEŞERE DUYULABİLECEK EN ULVİ SEVGİDİR. BU SEVGİ AYNI ZAMANDA İMANIMIZIN DERECESİNİ DE GÖSTERİR. EFENDİMİZİN YOLU GÜZELLİKLER YOLUDUR. EFENDİMİZİN YOLU, HAK, HAKİKAT, ADALET, SADAKAT, AHLAK YOLUDUR. ONUN YOLU, MERHAMET, ŞEFKAT, HOŞGÖRÜ, BİRLİK, BERABERLİK, SABIR VE AZİM YOLUDUR. BU YOL, HER İKİ ÂLEMDE HUZUR VE MUTLULUĞA GÖTÜREN KUTLU BİR YOLDUR.

EFENDİMİZ (S.A.V), KIZGIN ÇÖLÜN BEREKETSİZ TOPRAKLARINDA BEDEVÎ İNSANLARDAN OLUŞAN BİR TOPLUMDAN İSLAM MEDENİYETİNİN NÜVESİNİ TEŞKİL EDEN MEDENİ BİR TOPLUM İNŞA ETMİŞTİR. “O” (S.A.V), ESFELİ SAFİLİNE (AŞAĞILARIN AŞAĞISINA) YUVARLANMIŞ İNSANLIĞI ULVİ DEĞERLERE KAVUŞTURMUŞTUR. KİN, NEFRET VE İNTİKAM TOPLUMUNU SEVGİ, MUHABBET, ŞEFKAT VE RAHMET TOPLUMUNA DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜR. BU İTİBARLA, ALLAH RESULÜ (S.A.V), MÜSLÜMANLARIN ZAMANA BAĞLI OLMAKSIZIN HER DAİM ÖRNEK ALACAĞI YEGÂNE REHBERDİR. YETER Kİ ONUN REHBERLİK VE ÖRNEKLİĞİNE BAŞVURALIM. ONA HAYATIMIZIN HER SAFHASINDA YER VEREBİLELİM. YETER Kİ ONUN İNSANLIK ÂLEMİNE TAKDİM ETTİĞİ DEĞERLERE HAKKIYLA RİAYET EDEBİLELİM.

KIYMETLİ KARDEŞLERİM,

BAŞTA İSLAM DÜNYASI OLMAK ÜZERE İNSANLIK BUGÜN TOPYEKÛN, ÇOK ÇETİN BİR SINAVDAN GEÇMEKTEDİR. BUGÜN AĞIRLIKLI OLARAK İSLAM COĞRAFYASINDA YAŞANAN AMANSIZ ZULÜMLER, YÜREKLERİ BURKAN ŞİDDET, OLUK OLUK AKAN KAN, DİNMEYEN GÖZYAŞI, YİTİRİLEN UMUTLAR, HEBA OLAN HAYATLAR, ZORLU BİR VİCDAN İMTİHANINDAN GEÇTİĞİMİZİ GÖSTERMEKTEDİR. RABBİMİZ TEVBE SÜRESİ 128. AYETİ KERİMESİNDE “SİZE KENDİ İÇİNİZDEN ÖYLE BİR PEYGAMBER GELDİ Kİ, SIKINTIYA DÜŞMENİZ AĞIRINA GİDER, SİZE SON DERECE DÜŞKÜN, MÜ'MİNLERE KARŞI ŞEFKATLİ VE MERHAMETLİDİR.” BUYURMAKTADIR. ÜMMETİNE KARŞI ÇOK ŞEFKATLİ VE MERHAMETLİ OLAN EFENDİMİZ (S.A.V) FERT VE TOPLUM OLARAK İSLAM COĞRAFYASINDA YAŞANAN SIKINTILARDAN NE KADAR DA MUZADİRİPTİR, MAHZUNDUR.

 

İSLAM COĞRAFYASINDA YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR KARŞISINDA HER BİRİMİZİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ VARDIR. İNANANLAR OLARAK, YÜCE KİTABIMIZ VE EFENDİMİZİN İNSANLIĞA TAKDİM ETTİĞİ ULVİ DEĞERLER İLE HAYATIMIZI TEZYİN ETMEK VE BUNLAR UĞRUNDA MÜCADELE VERMEK HEPİMİZİN ASLÎ VAZİFESİDİR. BİZ DE İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ OLARAK BU VAZİFENİN ŞUURUNDA FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ. MEDENİYETİMİZİN YENİDEN İHYASI AMAÇLAYAN BİRLİĞİMİZ SON DÖNEMDE DÜZENLEDİĞİ “YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARIYLA” TÜM YURDUMUZDA BİR HEYECAN OLUŞTURDU. “YENİ TÜRKİYE”NİN MANEVİ KÖKLERİNDE EFENDİMİZİN SEVGİSİ, ASRI SAADET ANLAYIŞI YER ALIR.

 

HER BİRİMİZ RAHMET ELÇİSİNİN BİZE MİRAS BIRAKTIĞI HAK, HAKİKAT, AHLAK, MERHAMET, ŞEFKAT, ADALET, KARDEŞLİK ANLAYIŞINI AİLEMİZE, TOPLUMUMUZA VE TÜM İNSANLIĞA TAŞIMAKLA SORUMLUYUZ. BUNU BAŞARABİLDİĞİMİZ TAKDİRDE İNSANLIK ÖZLEDİĞİ GÜZEL GÜNLERE, SAADET ASRINA YENİDEN KAVUŞACAKTIR. İŞTE O ZAMAN EFENDİMİZİN KUTLU DOĞUMU BİZİM DÜNYAMIZDA GERÇEK ANLAMINI BULACAKTIR. GERÇEK ŞU Kİ; EFENDİMİZ (S.A.V)’İN ÖRNEKLİĞİ VE REHBERLİĞİ, MÜSLÜMANLARIN VE İNSANLIĞIN İÇİNE DÜŞTÜĞÜ HER TÜRLÜ BÂDİREYİ ATLATMASI VE ÖZLENEN AYDINLIĞA, VİCDANA, İNSAFA KAVUŞMASI YOLUNDA YEGÂNE SIĞINAKTIR.

 

BU DUYGU VE DÜŞÜNCELERLE KUTLU DOĞUM HAFTAMIZI TEBRİK EDİYORUM. BU ETKİNLİĞİ BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİMİZ “MEVLANA VE MANSUR BABA KÜLTÜR DERNEĞİ” VE “MANSUR İLİM KÜLTÜR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ”NE, ORGANİZASYONA DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZE AY-BİR ADINA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM. RABBİMİZ, KUTLU DOĞUM’U ÜLKEMİZ, GÖNÜL COĞRAFYAMIZ VE BÜTÜN İNSANLIĞIN HUZURUNA VESİLE EYLESİN. RABBİMİZ. BİZLERİ KENDİNE HAKİKİ KUL, HABİBİNE GERÇEK ÜMMET OLANLARDAN EYLESİN.

 

PAZARTESİ GÜNÜ ERİŞECEĞİMİZ MÜBAREK ÜÇ AYLARI VE ÖNÜMÜZDEKİ PERŞEMBE AKŞAMI İDRAK EDECEĞİMİZ REGAİB KANDİLİNİZİ TEBRİK EDİYOR, ÜÇ AYLARIN FEYZİNDEN VE BEREKETİNDEN İSTİFADE EDENLER OLMAYI NİYAZ EDİYORUM.

 

KONUŞMAMI İSTİKLAL ŞAİRİMİZ MERHUM MEHMET AKİF’İN “BİR GECE” ŞİİRİYLE TAMAMLAMAK İSTİYORUM.

“ONDÖRT ASIR EVVEL, YİNE BİR BÖYLE GECEYDİ,

KUMDAN, AYIN ONDÖRDÜ, BİR ÖKSÜZ ÇIKIVERDİ!

LÂKİN O NE HÜSRANDI Kİ: HİSSETMEDİ GÖZLER;

KAÇ BİN SENEDİR, HALBUKİ, BEKLEŞMEDELERDİ!

NERDEN GÖRECEKLER? GÖREMEZLERDİ TABÎ'Î:

BİR KERE, ZUHÛR ETTİĞİ ÇÖL EN SAPA YERDİ;

BİR KERE DE, MA'MURE-İ DÜNYÂ, O ZAMANLAR,

BUHRANLAR İÇİNDEYDİ, BUGÜNDEN DE BETERDİ.

SIRTLANLARI GEÇMİŞTİ BEŞER YIRTICILIKTA;

DİŞSİZ Mİ BİR İNSAN, ONU KARDEŞLERİ YERDİ!

FEVZÂ BÜTÜN ÂFÂKINI SARMIŞTI ZEMÎNİN

SALGINDI, BUGÜN ŞARK'I YIKAN, TEFRİKA DERDİ.

DERKEN, BÜYÜMÜŞ, KIRKINA GELMİŞTİ Kİ ÖKSÜZ,

BAŞLARDA GEZEN KANLI AYAKLAR SUYA ERDİ!

BİR NEFHADA KURTARDI İNSANLIĞI O MA'SUM,

BİR HAMLEDE KAYSERLERİ, KİSRÂLARI SERDİ!

ACZİN Kİ, EZİLMEKTİ BÜTÜN HAKKI, DİRİLDİ;

ZULMÜN Kİ, ZEVÂL AKILINA GELMEZDİ, GEBERDİ!

ÂLEMLERE, RAHMETTİ, EVET, ŞER'-İ MÜBÎNİ,

ŞEHBÂLİNİ ADL İSTEYENİN YURDUNA GERDİ.

DÜNYA NEYE SÂHİPSE, ONUN VERGİSİDİR HEP;

MEDYÛN ONA CEM'İYYETİ, MEDYÛN ONA FERDİ.

MEDYÛNDUR O MA'SÛMA BÜTÜN BİR BEŞERİYYET...

YÂ RAB, BİZİ MAHŞERDE BU İKRÂR İLE HAŞRET.

 

GECENİZ MÜBAREK OLSUN. ALLAH’A EMANET OLUN. ES-SELAMU ALEYKUM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKATUH.