Kadromuz

 
    Dr. Ali MAZAK - Sayman
 

10.10.1954 yılında Silifke(Erdemli)'de doğdu. Sahilde köyü Erdemli İlçesi Kumkuyu(Tırtar), Yaylaları Silifke (Kırıbası) Hacpınar Yaylası, Mut İlçesi Ballı Köyü'dür. Ayrıca köyünün yarısı Mersin merkeze bağlı Tırtar Köyüdür.
İlk öğrenimini Mut, Ballı Köyün'de, orta öğrenimini Mersin İHL'de başlayıp Kayseri'de bitirdi. İstanbul'da Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. Marmara Üniversitesi'nde "Filistin – Kudüs Tarihi" konusunda Yüksek Lisans yaptı. İstanbul Üniv. İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset-Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nde, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi" konusunda doktorasını 1997 yılında tamamladı. Devlet Araştırma Bursu kapsamında 1 yıl süreyle Mısır-Kahire Üniversitesi'nde çalıştı. Muhtelif gazete ve dergilerde makaleleri yayımlandı. 1994 yılında R.Tayyip Erdoğan'la birlikte başladığı İst. Büyükşehir Belediyesi'ndeki görevleri Tanzim Satışlar, Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü, Turizm Müdürlüğü, Kültür Daire Başkanlığı yanında, İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri, Hamidiye Suları, Halk Ekmek, İstanbul Ulaşım, Beltur, Spor A.Ş., İst. Ağaç ve Peyz A.Ş. işletmelerinde yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde bulundu.
Kültürel ve Sosyal Faaliyetleri:
Halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı olarak görev yapıyor.
Öğrencilik yıllarından beri oyuncu olarak Şeyh Şamil, Hz.Ömer, Kızılpençe, Gafletin Felaketi, Yunus Emre gibi bazı temsillerde aktörlük yaptı ve İstanbul'dan Sarıkamış'a kadar turnelere katıldı. Yine aynı dönemde Silifke-Kırobası Haçpınar yaylasında cirit sporları da yaptı. İstanbul Valiliği Kütüphaneler, Müzeler, Ahilik ve Turizm Haftaları kutlama komitesi üyesi olarak çeşitli etkinliklerde bulundu. 1988 yılından beri her yıl Ekim ayının 2. haftasında, Taksim Atatürk Kültür Merkezi'nda vd. sahnelerde Ahilik Şed Kuşatma ekibinde oyuncu olarak yer almaktadır. Aynı zamanda da yarı resmi statüdeki Ahilik Kültürünü Araştırma Vakfı'nda! kurucu ve yönetim kurulu üyesi olduğu gibi İstanbul Aydınlar ocağı, İslam Ülkeleri Akademisyenler va Yazarlar Birliği(AYBİR) kurucu üyesi ve Konsey G. Sekretedir.
Mazak, ayrıca İst. Avrupa Kültür Başkenti Çalışma Komisyonu'nda danışma ve yürütme kurulu üyeliklerinde de bulundu.
2013 Yılı boyunca TRT 1 İstanbul Radyosunda "Ahilik, İş, Estetik, Sanat, Üretim, Dostluk, Sadakat, Vefa" üstüne 52 program yaptı.
Yazılı ve görsel birçok medyada söyleşileri yayınlandı.
Mazak evli olup, iki oğlan ve bir kız evlat sahibidir.

lgili Yazlar

AYBİR - İslam Ülkeleri Akademisyen Ve Yazarlar Birliği
ÜZGÜNÜZ! Herhangi Bir Kayıt Bulunamadı.