AYBR Hakknda

AYBİR - İslam Ülkeleri Akademisyen Ve Yazarlar Birliği

AYBİR HAKKINDA

 

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) 3335 sayılı Kanuna göre Bakanlar Kurulu Kararıyla 2011 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. AYBİR, diğer derneklerden farklı olarak uluslararası üye alma ve Türkiye dışında temsilcilik açma imkanına sahiptir. Halen, başta Türkiye olmak üzere muhtelif ülkelerden yaklaşık 300 akademisyen ve yazarı bünyesinde bulunduran Birliğin merkezi İstanbul’da olup, Bursa ve Gaziantep şubeleri faaliyete geçmiştir.

Birliğin amacı, İslam dünyasının ilmi ve fikri birikiminin güçlenmesine, yazarlar ve akademisyenler arasında yakın ilişkiler kurulmasına katkıda bulunmaktır. İslam âleminin içinde olduğu sorunlar ağır olup, bu sorunların çözümü, bilgi, ilim ve fikir ile mümkündür. İslam dünyasının yüz yüze bulunduğu siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlar karşısında en büyük görev şüphesiz ilim ve fikir adamlarına düşmektedir. Bu noktada Birliğimizin temel fonksiyonu, İslam dünyasındaki ilmi ve fikri potansiyeli harekete geçirmek ve böylece İslam dünyasının insan hakları, eğitim, ilim, teknoloji ve sanayileşme gibi temel problem alanlarında hükümetlere, kamu kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve iş dünyasına rehberlik edecek projeler üretmektir.

 Bu duyarlığa sahip üyelerden oluşan Birliğimiz, İslam dünyasının temel meseleleri üzerinde ilmi ve fikri çalışmalarını yapmakta olup, aynı zamanda Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yüksek katılımlı konferanslar başta olmak üzere faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Birliğimiz, güncel önemli konularda da ortak vicdanın sesi olarak görüşlerini kamuoyuyla paylaşmaktadır. Diğer yandan Birliğimiz, İslam dünyasındaki akademisyen ve yazarlar arasında iletişim ve işbirliğini geliştirmek amacıyla, bir envanter çalışması da yürütmektedir.

 Üyelik şartlarını taşıyan ve Birliğimizin gayesini paylaşan Türkiye Cumhuriyeti veya diğer ülke vatandaşı akademisyen ve yazarlar Birliğimize üye olabilir.

VİZYON

Bilgi çağında İslâm medeniyetinin yükselişinde öncü olmak

MİSYON

Türkiye'nin ve İslâm Dünyası'nın ilmi ve fikri potansiyelini harekete geçirmek; entellektüellerin ve akademisyenlerin işbirliğini geliştirerek temel sorunlara bilimsel ve sürdürebilir çözümler üretmek 

Vision

Taking a pioneering role in the rise of Islamic civilization in the Information Age.

Mission

Stimulating scientific and intellectual potential of Turkey and the Islamic World; and creating scientific and sustainable solutions to key problems by fostering cooperation among intellectuals and academicians

 

رؤيتنا

الريادة في نهوض الحضارة الإسلامية في عصر المعلومات.

مهامنا

تحقيق الإمكانات العلمية والفكرية في كل من تركيا والعالم الإسلامي. وإنتاج حلول

علميّة ومستدامة للمشاكل الأساسية عن طريق تطوير سُبل التعاون مع المثقفين

والأكاديميين.