Haberler


10.8.2016
 
AYBİR TBMM'DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
Kaynak:   KK
 

İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİNİN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI BAŞLATMIŞ OLDUĞU İMZA KAMPANYASINA 2000'I AŞKIN AKADEMİSYEN VE YAZAR KATILDI. AYBİR BAŞKANI VE YÖNETİCİLERİNİ TBMM BAŞKANI KABUL ETTİ. DAHA SONRA TBMM'DE MİLLİ İRADENİN SEMBOLÜ HALİNE GELEN YERDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

                               

BASIN AÇIKLAMASI

 

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI AYBİR’İN “DEMOKRASİ BİLDİRİSİ”Nİ 2000’İ AŞKIN AKADEMİSYEN VE AYDIN İMZALADI

 

Silahlı kuvvetlerimize sızmış, demokrasiye ve milli iradeye kast eden bir grup üniformalı terörist, 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulunmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombalamış, halkımıza ateş açmıştır. Türkiye’nin demokrasisine yönelik bu darbe girişimi Türk Milleti tarafından başarıyla püskürtülmüştür.

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) olarak FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz hain darbe kalkışmasına karşı hemen o akşamdan itibaren kararlı bir şekilde mücadele verdik. Bu kapsamda 18 Temmuz’da üniversitelerimizin sembolü olan İstanbul Üniversitesi’nin ana kapısı önünde bir açıklama yaptık. Ayrıca, bu kalkışmaya karşı “Demokrasiye ve Milli İradeye Sahip Çıkma Bildirisi”ni  www.aydinlarimza.ilet.in web adresi üzerinden Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak akademisyen, yazar, sanatçı ve tüm aydınların imzasına açtık.

Yurtiçinden ve yurtdışından büyük bir teveccüh gören imza kampanyamızın sonuçlarını ise, özellikle bağımsızlığımızın ve milli iradenin sembolü olan TBMM çatısı altında, FETÖ terör örgütü mensubu hainlerce Türk Milletine ait uçaklar kullanılarak bombalanan bu mekanda yapmayı son derece anlamlı görüyoruz.

Bu vesileyle darbe girişimi gecesi Milletin Vekilliğinin hakkını veren, kurşun ve bomba yağmuru altındaki Meclise koşan cesur milletvekillerimize, siyasi partilerimizin Genel Başkanlarına ve yetkililerine, kendinden emin duruşuyla Milletimize güven veren TBMM Başkanımız Sayın İsmail KAHRAMAN ve Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM’a tarihe geçen onurlu duruşlarından dolayı teşekkür ederiz.

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin darbe teşebbüsünün hemen başında ortaya koyduğu kararlı duruşu, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın, Gazi Meclis’e bombalar yağarken “Bizim yapacağımız şey burada ölmektir!” şeklindeki haykırışını ve Sayın Başbakan’ın direniş çağrısını tarih kaydetmiştir.

15 Temmuz 2016, yiğit bir lider olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türk Milleti’nin tarihe altın harflerle geçtiği gündür.

Asıl teşekkür, Türk siyasi tarihinde ilk defa, canını ortaya koyarak sokaklara, meydanlara koşan, üzerlerine yağdırılan kalleş kurşunlara aldırmadan darbecilerin işgal veya kuşatmasındaki kurumları,  havaalanlarını, köprüleri üzerlerine sürülen tankları darbecilerden geri alan, dünya tarihinin onurlu bir sayfasını kanıyla yazan bu şanlı direnişi gösteren kadın-erkek, yaşlı-genç kahraman insanlara, aziz Milletimizedir. 

Belirtmek gerekir ki, bugün burada bu konuşmayı yapabiliyorsak, Ülkemiz büyük bir tehlikeden dönmüşse bunu helallik alarak evinden çıkan ve şehadet şerbetini içen 240 şehidimize ve sayısı 2500’e varan gazilerimize borçluyuz. Türk Milleti aziz şehitlerimizi unutmayacak ve onları daima minnet ve rahmetle anacaktır. Bu şerefle hep iftihar edecek olan yakınlarının acısını paylaşıyoruz. Gazilerimize, yaralılarımıza da Allah’tan acil şifa diliyoruz.

İmza Kampanyamızın sonuçlarına gelince:

10 Ağustos 2016 itibarıyla Demokrasiye ve Milli İradeye Sahip Çıkma Bildirimizi yurtiçinden ve yurtdışından yaklaşık 2200 aydın imzalamıştır. Bunlar arasında, rektörler ve önemli bilim adamları başta olmak üzere sayıları 1250’yi aşan akademisyenler çoğunluğu oluşturmaktadır. Demokrasi Bildirimize Malezya’dan, Pakistan’dan Kırgızistan’a, Kuveyt’ten Cezayir’e, Bosna-Hersek’ten İngiltere’ye, Polonya’dan Amerika’ya geniş bir coğrafyadan katılım gerçekleşmiştir.

İslam dünyasından akademisyen ve aydınlar Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Türkiye’de halkın demokrasiye sahip çıkışını hayranlık ve takdirle izlediklerini belirtmişlerdir. Türk Milleti’nin bu şanlı direnişi, İslam Dünyasının ve mazlum halkların umutlarını yeşertmiştir.

Demokrasi Bildirimize, aralarında kamuoyunca yakından tanınan çok sayıda ismin bulunduğu yazar, tiyatrocu, oyuncu, yönetmen gibi sanatçılarımızla birlikte, eğitimci, doktor, avukat, mali müşavir, mühendis, uzman, yönetici gibi 850’den fazla meslek mensubu da imzalarıyla destek vermiştir.

Bu vesileyle, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) olarak kamuoyuna açıkladığımız “Demokrasiye ve Milli İradeye Sahip Çıkma Bildirisi”ni imzalayarak, Milletimizin tarih yazdığı bu gün, “Ben de Milletimin Yanındayım” diyerek ismini kaydeden tüm akademisyen, yazar, sanatçı ve aydınlarımıza teşekkür ederiz.

                                                                            Prof. Dr. Yusuf BALCI

                                                                                             Başkan