Haberler


18.7.2016
 
DARBEYE KARŞI BASIN AÇIKLAMASI
Kaynak:   AY-BİR
 

 AYDINLARI DARBEYE KARŞI DİRENMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

 

15 Temmuz 2016 Türkiye demokrasi tarihinin en önemli günlerinden biri olmuştur. Bir yanda, %50’den fazla oyla seçilmiş Cumhurbaşkanı’nı ve iktidarı devirme kastıyla Millet iradesini temsil eden TBMM’nin bombalandığı, halkın üzerine kurşun-bomba yağdırıldığı, sivil insanların ve araçların tankla ezildiği, demokrasi tarihimizin en çirkin-kanlı darbe girişimi yaşandı. Diğer yanda, gaflet ve ihanet içindeki FETÖ Terör Örgütü üyesi militer darbecilere karşı aziz Milletimizin evlatları, Türk siyasi tarihinde ilk defa, kadın-erkek, yaşlı-genç milyonlar, canını ortaya koyarak sokaklara, meydanlara koştu.  Bu kahraman insanlar, üzerlerine yağdırılan kalleş kurşunlara aldırmadan darbecilerin işgal veya kuşatmasındaki kurumları,  havaalanlarını, köprüleri üzerlerine sürülen tankları darbecilerden geri aldı. Dünya tarihinin onurlu bir sayfasını kanıyla yazan bu şanlı direnişi gösteren yiğit insanlara selam olsun.

Helallik alarak evinden çıkan ve şehadet şerbetini içen 161 insanımıza Allah rahmet eylesin. Bu şerefle hep iftihar edecek olan yakınlarının acısını paylaşıyoruz. 2000’e yakın yaralımıza da Allah’tan acil şifa diliyoruz.

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) olarak hep demokrasiden yana bir duruş sergiledik. Tekrar belirtelim ki, Türkiye’nin ve İslam Dünyasının sorunlarının çözümünün ve gelişmesinin yolu daha fazla demokrasidir. Bu noktada akademisyen ve yazarlarımıza büyük görevler düşmektedir. Bugün de AY-BİR olarak aydınlarımızı, Millet iradesine kast eden darbecilere karşı durmaya ve halkımızın gösterdiği onurlu mücadeleye destek olmaya çağırıyoruz.


                                                                            Prof. Dr. Yusuf BALCI

                                                                                             Başkan