Haberler


18.7.2016
 
YALÇINTAŞ HOCAMIZ HAKKA YÜRÜDÜ.
Kaynak:   kk
 

Türk ve İslam Dünyasına büyük hizmetler veren,  11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül başta olmak üzere binlerce öğrenci yetiştiren, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin duayen Hocalarından Prof. Dr. Nevzat 15 Temmuz 2016 tarihinde Yalçıntaş Hakk’a yürüdü. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.  Hocamıza Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

Nevzat Yalçıntaş Hocamız’ın cenazesi (17 Temmuz 2016, Pazar günü) Fatih Camii’nde (FETÖ terör örgütünün darbe girişimine karşı direnişte can veren çok sayıda şehidimizle birlikte) kılınan öğle namazını müteakip Yeni Topkapı Mezarlığı Anıt Mezarda defnedildi. Cenazeye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve üst düzey devlet erkanıyla birlikte çok sayıda akademisyen, Hocanın öğrencileri, şehitlerimizin yakınları ve sevenleri ile şehitlerimizi uğurlamaya gelen on binler katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş 1933'te Ankara'da dünyaya gelmiştir. Nevzat Yalçıntaş, Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu'nu bitirdi, Fransa Caen Üniversitesi'nde Doktora, İngiltere Londra Üniversitesi London School of Economics and Social Sciences'de Doçentlik Çalışmaları yaptı. DSİ ve DPT'de Yönetici, TRT Genel Müdürlüğü, Türkiye Gazetesi Başyazarlığı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyeliği, Tercüman Gazetesi Yazarlığı, XXI. Ve XXII. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile AGİTPA Türk Grubu Başkanlığı yaptı.

Bir dönem İslam Kalkınma Bankası’nda da görev yapan Nevzat Yalçıntaş Hoca, Aydınlar Ocağı Başkanlığı gibi görevlerle birçok STK’da hizmetler vermiş, Birliğimize de toplantılarımıza katılarak destek olmuş ve çok sayıda ödüle layık görülmüştür.

Merhum Nevzat Yalçıntaş Hocamız evli ve 2 Çocuk babasıydı. Başta ailesi ve yakınları olmak üzere ilim ve fikir dünyasının, Türk ve İslam aleminin başı sağ olsun.