Haberler


29.4.2016
 
YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARI - VI
Kaynak:   K
 

 

İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ (AY-BİR) olarak düzenlediğimiz, TBMM Başkanımız Sayın İsmail KAHRAMAN’ın Konuşmacı olduğu, YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARI - VI “YENİ TÜRKİYE – YENİ ANAYASA” temalı program, 25 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde (tarihi Doktora Salonunda) gerçekleştirilmiştir.

          Konferansımıza, İstanbul Valimiz, Milletvekilleri, Akademisyenler ve çok sayıda davetli katılmıştır. Konferansta, AYBİR Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı ve İ.Ü. Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Açılış Konuşması yapmıştır.
İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ (AYBİR) BAŞKANI PROF. DR. YUSUF BALCI’NIN AÇILIŞ KONUŞMASI
PEK MUHTEREM TBMM BAŞKANIM, SAYIN VALİM, MİLLETVEKİLLERİM, BELEDİYE BAŞKANLARIM, REKTÖRÜM, BAŞKANLAR, STK’LARIN YÖNETİCİLERİ, HOCALARIM VE AKADEMİSYEN ARKADAŞLARIM, ÖĞRENCİ KARDEŞLERİM, BASININ DEĞERLİ MENSUPLARI VE KIYMETLİ KATILIMCILAR; 
SİZLERİ, ŞAHSIM VE İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ ADINA SAYGI İLE SELAMLIYOR; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ “YENİ TÜRKİYE VE YENİ ANAYASA” KONULU “YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARI”MIZIN ALTINCISINA HOŞGELDİNİZ DİYORUM.
SAYIN BAŞKANIM, DEĞERLİ KATILIMCILAR;
ÖNCELİKLE BİRLİĞİMİZLE İLGİLİ MÜSADENİZLE KISACA BİLGİ ARZ ETMEK İSTİYORUM. 
HEPİMİZİN MALUMU OLAN, İSLAM ALEMİNİN GÜNÜMÜZDE YAŞADIĞI AĞIR SORUNLARIN ARKASINDAKİ DIŞ FAKTÖRLERİN ETKİLERİ ŞÜPHESİZ BÜYÜKTÜR. ANCAK, İSLAM DÜNYASININ BİZATİHİ KENDİ YAPISAL SORUNLARI DA GÖZ ARDI EDİLEMEZ. GEREK SİNSİ VE ACIMASIZ PLAN VE SALDIRILARA KARŞI DOĞRU VE YETERLİ TEPKİ VEREBİLME, GEREKSE İSLAM DÜNYASININ TEMEL SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA İLİM VE FİKİR ADAMLARINA BÜYÜK SORUMLULUK VE GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR. 
İŞTE BU GAYE DOĞRULTUSUNDA, İSLAM ALEMİNDEKİ AKADEMİSYEN VE YAZARLARI BULUŞTURABİLECEK ULUSLARARASI BİR STATÜDE, BAKANLAR KURULU KARARIYLA KURULMUŞ OLAN “İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ” ÇATISI ALTINDA, AYBİR’DE BİR ARAYA GELMİŞ BULUNUYORUZ. ASLINDA; GÜZEL İNSAN, MERHUM SABAHADDİN ZAİM HOCAMIZIN MİSYONUNU KURUMSAL OLARAK SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ.
İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ OLARAK GAYEMİZ, BİLGİ ÇAĞINDA İSLAM MEDENİYETİNİN YÜKSELİŞİNDE ÖNCÜ BİR ROL OYNAMAKTIR. 
BİRLİĞİMİZİN TEMEL FONKSİYONU, TÜRKİYE’NİN VE İSLAM DÜNYASININ İLMİ VE FİKRİ POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRMEK, AKADEMİSYEN VE YAZARLAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ SAĞLAYARAK BİR SİNERJİ OLUŞTURMAK, TEMEL MESELELERE YÖNELİK KALICI ÇÖZÜMLER ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YAPMAKTIR. 
YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARINA GELİNCE;
BİLGİ ÇAĞINA GEÇERKEN KARŞIMIZA YENİ BİR DÜNYA ÇIKMAKTADIR. BU KAÇINILMAZ DEĞİŞİM KARŞISINDA, ÜLKEMİZİN DE, DEĞERLERİMİZE VE KİMLİĞİMİZE UYGUN BİR “REFORMLA” CEVAP VERMESİ GEREKMEKTEDİR. BU HEDEFİN EN VECİZ İFADESİ İSE “YENİ TÜRKİYE”DİR.
YENİ TÜRKİYE’NİN NE OLDUĞU, BUNDAN NE KASTEDİLDİĞİ, NASIL İNŞA EDİLECEĞİ, HEM ÜLKEMİZ HEM DE İSLAM DÜNYASI BAKIMINDAN BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.
YENİ TÜRKİYE MEFKURESİNİN İÇİNİN İLİM VE FİKİR ADAMLARI TARAFINDAN DOLDURULMASI GEREKİR. BU AMAÇLA, DAHA SİYASİ BİR SLOGAN OLARAK KULLANILMADAN ÖNCE, AYBİR OLARAK YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARINI BAŞLATTIK. TEMEL MESELELERİN AKADEMİSYENLER VE EN YETKİN ŞAHSİYETLER TARAFINDAN ELE ALINDIĞI KONFERANSLARI ANADOLU’NUN DÖRT BİR YANINA YAYDIK. 
KÜLTÜR BAŞKENTLERİMİZDEN KAHRAMANMARAŞ’TA “YENİ TÜRKİYE VE KÜLTÜR” KONUSUNU ELE ALDIK. TARİHİMİZİN ÖNEMLİ BAŞKENTİ BURSA’DA “YENİ TÜRKİYE’NİN TARİHİ KÖKLERİNİ”, ÜLKEMİZİN RUSYA’YA AÇILAN KAPISI ORDU’DA “TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNİ”, VE ÜÇ İMPARATORLUĞA BAŞKENTLİK YAPMIŞ İSTANBUL’DA “YENİ TÜRKİYE VE ŞEHİR” MESELESİNİ KONUŞTUK.
KONFERANSLARIMIZIN TAMAMINA BAKANLARIMIZ KATILDI. BÜYÜK KATILIM GERÇEKLEŞTİ VE KAMUOYUNDA GENİŞ YANKI UYANDIRDI.
YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARININ ALTINCISINDA, BUGÜN, “YENİ TÜRKİYE VE YENİ ANAYASA” KONUSUNU EN YETKİN ŞAHSİYETTEN DİNLEMEK ÜZERE BİR ARAYA GELMİŞ BULUNUYORUZ.
HER ŞEYDEN ÖNCE BELİRTMEK GEREKİR Kİ, YENİ TÜRKİYE’NİN İNŞASINDA ATILACAK EN ÖNEMLİ ADIM; YENİ DÜNYANIN, YENİ TÜRKİYE’NİN GEREKLERİNE VE İHTİYAÇLARINA UYGUN YENİ BİR ANAYASADIR.
ANAYASA, ESAS İTİBARİYLE, DEVLETİN ORGANİZASYONUNUN ÇATISINI ÇİZMEKTE, VATANDAŞLARIN, BİREYLERİN HAKLARINI KORUMAKTADIR. ÜLKEMİZDE ANAYASALAR HEP OLAĞANDIŞI DÖNEMLERDE YAPILMIŞTIR. MEVCUT ANAYASA DA DARBE ÜRÜNÜDÜR.
HALEN YÜRÜRLÜKTE OLAN 1982 ANAYASASI DÖNEMİNDE, İNSANLARIMIZIN DÜŞÜNCE, İNANÇ, YAŞAM TARZI, EĞİTİM, TEŞEBBÜS, ÖRGÜTLENME VE SİYASET YAPMA GİBİ TEMEL HAKLARI İHLAL EDİLMİŞTİR. MİLLETİN SİYASİ İRADESİNE AMBARGO KONULMUŞTUR.
BU SALONDAKİLERİN NEREDEYSE TAMAMI BUNLARA ŞAHİT OLMUŞTUR. 17-18 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIMIZ, SIRF BAŞÖRTÜSÜ SEBEBİYLE ÜNİVERSİTELERİMİZİN KAPISINDA GÜVENLİK GÜÇLERİYLE KARŞI KARŞIYA GETİRİLMİŞ; NAZİ ALMANYASI MİSALİ İKNA ODALARINA ALINMIŞ, EĞİTİM HAKLARI ELLERİNDEN ALINMIŞTIR. BU HUKUKSUZLUĞA, ZORBALIĞA KARŞI ONURLU BİR DURUŞ SERGİLEYENLER CEZALANDIRILMIŞ, MAĞDUR EDİLMİŞTİR… BİZZAT BEN DE MAĞDURLARDAN BİRİYİM.
BU ZULME KARŞI MİLLET, DEMOKRATİK YOLLARLA CEVABINI VERMİŞ; FAKAT BU KEZ YİNE MEVCUT ANAYASA GEREKÇESİYLE SİYASİ PARTİLERİN KAPATILMASI YOLUNA GİDİLMİŞTİR. 
MİLLETİN TEMSİLCİLERİ-SİYASET MEKANİZMASI, YÖNETMELİK ÇIKARDIĞINDA DANIŞTAY, KANUN ÇIKARDIĞINDA ANAYASA MAHKEMESİ BUNLARI ANAYASAYA AYKIRILIKTAN BOZMUŞTUR.
KAMU ÇALIŞANLARININ, MEMURLARIN SENDİKALAŞMA VE TOPLUPAZARLIK HAKLARI ANAYASAYA AYKIRILIKTAN UZUN YILLAR KULLANILAMAMIŞTIR.
KAMUNUN VERDİĞİ VE VERİMLİ OLMAYAN HİZMETLERİN ÖZEL SEKTÖR ELİYLE YAPILABİLMESİ BİLE, ANCAK MEVCUT DEVLETÇİ ANAYASA ZORLANARAK GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMİŞTİR. 
KISACASI, DARBECİLERİN YAPTIĞI MEVCUT ÇAĞDIŞI ANAYASA YERİNE MİLLETİN ÜRÜNÜ YENİ BİR ANAYASA YAPILMASI ELZEMDİR. BU HUSUSTA TOPLUMDA BİR MUTABAKAT TA MEVCUTTUR. 
BU NOKTADA, ÜNİVERSİTELERİMİZİN DAHA AKTİF BİR ROL ÜSTLENMESİ GEREKMEKTEDİR. MALUM, DARBECİLER ANAYASALARINI HOCALARA SİPARİŞ EDEREK YAPTIRMIŞTIR. ŞİMDİ İSE BİZLERİN, SİVİL BİR ANAYASA YAPILMASINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEMİZ LAZIM.
BU BAKIMDAN, BUGÜN YENİ TÜRKİYE VE YENİ ANAYASA KONFERANSIMIZIN ÜNİVERSİTEMİZDE GERÇEKLEŞİYOR OLMASININ ÖZEL BİR ANLAMI BULUNMAKTADIR.
KONUŞMACIMIZ İSE; BU KONUDA EN YETKİN ŞAHSİYET: TBMM BAŞKANIMIZ MUHTEREM İSMAİL KAHRAMAN BEYEFENDİ… MALUM, KENDİLERİ HUKUKÇUDUR. ÜLKEMİZİN SON 60 YILINDA, FİKRİ, SOSYAL, SİVİL VE SİYASİ HAYATIN İÇİNDE EN ÖNEMLİ KONUMLARDA BULUNMUŞ, VE BÜYÜK HİZMETLER İFA ETMİŞTİR. 
SAYIN BAŞKANIMIZ, BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI STK’LARDA YENİ ANAYASA KONUSUNDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLETİRMİŞTİR.
GENÇLİĞİMDEN İTİBAREN, SİVİL HAYATTA VE BAKANLIĞI DÖNEMİNDE KENDİLERİYLE ÇALIŞMAKTAN ŞEREFYAB OLDUĞUMU DA BURADA İFADE ETMEK İSTERİM.
TABİ, YENİ BİR ANAYASA YAPMAK HEM DOĞASI GEREĞİ, HEM DE ÜLKEMİZİN SİYASİ YAPISI NEDENİYLE KOLAY BİR SÜREÇ DEĞİLDİR. ANCAK, TÜRKİYE’NİN BİR DARBE ANAYASASINDAN KURTULARAK, TBMM TARAFINDAN, SİVİL VE ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ANAYASAYA KAVUŞMASINI, MUHTEREM AĞABEYİMİZ İSMAİL KAHRAMAN’IN BAŞKANLIĞINDA GÖRECEĞİMİZE YÜREKTEN İNANIYORUM.
SON OLARAK; YOĞUN ÇALIŞMALARI ARASINDA BİZLERE VAKİT AYIRARAK KONFERANSIMIZI ONURLANDIRAN TBMM BAŞKANIMIZ SAYIN İSMAİL KAHRAMAN BEYEFENDİYE, 
KONFERANSIMIZA EV SAHİPİLİĞİ YAPAN, BENİM DE UZUN YILLAR HİZMET ETTİĞİM İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNE, VE DEĞERLİ REKTÖRÜ PROF. DR. MAHMUT AK’A, VE SİZ DEĞERLİ KATILIMCILARA TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNARIM. ALLAH’A EMANET OLUNUZ.