Haberler


18.2.2016
 
FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜNE EVET, TERÖRE DESTEĞE HAYIR!
Kaynak:   
 

                         BASIN AÇIKLAMASI

 

FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜNE EVET,  TERÖRE DESTEĞE HAYIR!

     Terör, başta Türkiye olmak üzere dünyanın ve İslam Aleminin en önemli sorunu haline gelmiştir. Türkiye’de ve İslam Dünyasında refah, demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesi ve İslam medeniyetinin yeniden yükselişi temel meselemiz iken, önümüze karanlık odakların güdümündeki terör çıkarılmaktadır.

Masum insanların canına kast eden teröre karşı durmak en temel insani tavır olmasına rağmen, bir takım akademisyenlerin doğrudan veya dolaylı olarak teröre destek çıkmasının bilim ve fikir adamlığıyla bağdaşmadığı açıktır.

Terör örgütü tarafından halka antidemokratik ve gayri insani baskılar uygulandığında, onlarca-yüzlerce masum insanın canını kaybettiği terör saldırıları olduğunda, halkın can güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik güçlerinin evlerine ateş düştüğünde sesini çıkarmayanların, teröre karşı hukuk içinde yürütülen güvenlik operasyonları karşısında ayağa kalkması manidardır.

Teröre Destek Bilim ve Fikir İnsanlarına Yakışmaz!

Halkımızın bilmesini isteriz ki; üyelerimiz dahil olmak üzere, farklı görüşlere sahip olsa da, yüreğinde insan ve ülke sevgisi taşıyan binlerce akademisyen, bilimsel hiç bir temeli olmayan bu gayri insani ve teröre destek çıkan bu ilkel tutumu tasvip etmemektedir.

Türkiye’de demokrasinin ve ekonomik gelişmenin daha ileri götürülmesinin önünde en büyük engel terördür. Özgür ve bilimsel tartışma ortamının temel şartı terör ve şiddetin olmamasıdır. Devlet, yaşanan tecrübelerden ders alarak bir yandan teröre karşı mücadeleyi sonuna kadar kararlı bir şekilde devam ettirmeli; diğer yandan, tüm vatandaşlarımızın temel insan haklarını geliştirecek reformları yapmalıdır.

İslam Dünyası ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zor günlerde, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AY-BİR) olarak, ülkemizin birliğine, bütünlüğüne ve geleceğine karşı haince yapılan saldırıları nefretle kınıyor, başta ilim ve fikir adamları olmak üzere tüm kesimleri ve halkımızı teröre karşı tek ses ve birlik olmaya çağırıyoruz.


                                                                                                         Prof. Dr. Yusuf BALCI

                                                                                                                       Başkan