Haberler


5.12.2017
 
YENİ ORTADOĞU VE YENİ DÜNYA”
Kaynak:   
 

                   İSLAM ÜLKELERİ AKADEMİSYEN VE YAZARLAR BİRLİĞİ (AYBİR) olarak DİCLE ÜNİVERSİTESİ’YLE birlikte düzenlediğimiz “YENİ TÜRKİYE, YENİ ORTADOĞU VE YENİ DÜNYA”  konulu “YENİ TÜRKİYE KONFERANSLARI”mızın sekizincisini Türkiye’nin kadim şehri Diyarbakır’da gerçekleştirdik. AYBİR Başkanı yaptığı Açılış Konuşmasında:

“BÖYLESİNE ÖNEMLİ BİR KONUNUN TARİHİ VE COĞRAFİ OLARAK MEDENİYETLER ARASINDA BİR KÖPRÜ FONKSİYONU İCRA EDEN DİYARBAKIR’DA GERÇEKLEŞMESİNİN DE ŞÜPHESİZ ÖZEL BİR ANLAMI BULUNMAKTADIR. HEMEN ŞUNU DA BELİRTEYİM Kİ, TÜRKİYE’NİN VE İSLAM DÜNYASININ SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ BÖLÜNMEDEN DEĞİL BİRLEŞMEDEN GEÇMEKTEDİR. DİYARBAKIR’A VE BÖLGEMİZE EMPERYALİST GÜÇLERE HİZMET EDEN KÜÇÜK VİZYONLAR DEĞİL, “YENİ TÜRKİYE, YENİ ORTADOĞU VE YENİ DÜNYA” VİZYONU YAKIŞIR.” vurgusunu yaptı.

Toplantıda; Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet YILDIZ, Diyarbakır Vali Yardımcısı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞEYHANLIOĞLU, Araştırmacı-Yazar Mahmud OSMAN, Türk-Arap Strateji Enstitüsü Başkanı Muhammed AL-ADİL, Gazeteci-Yazar İlhami IŞIK, Bolu Abant İzzet Baysal Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel AYHAN, TRT Kürdi Koordinatörü Mustafa EKİCİ, Dohuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Serdar ŞERİF, Gevaş Belediye Başkanı Sinan HAKAN ve Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet İLYAS konuşma yaptı. Toplantıya geniş bir katılım oldu.

Toplantıya ev sahipliği yapan Dicle Üniversitesi’ne ve Rektör Prof. Dr. Talip GÜL’e, organizasyonda büyük emeği gecen Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞEYHANLIOĞLU’na, konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür ederiz.