Haberler


12.7.2017
 
15 TEMMUZ RUHU DAİMA YAŞAYACAKTIR !
Kaynak:   
 

                                KAMUOYUNA AÇIKLAMA                                   

15 TEMMUZ RUHU DAİMA YAŞAYACAKTIR !

İslam ülkelerinin ve dünya mazlumlarının tek umudu Türkiye’mizde 15 Temmuz 2016 tarihinde Milletçe yazdığımız şanlı destanın sene-i devriyesinde şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Türk Milleti, ülkesine ve iradesine sahip çıkan kahraman şehit ve gazilerini unutmayacaktır. Milletimizin bu onurlu mücadelesinde ilim ve fikir adamları olarak yan-yana, omuz-omuza olduk, olmaya devam edeceğiz.

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazalar Birliği (AYBİR) olarak darbe gecesi tüm üyelerimize, “… Millet olarak kritik ve hayati önemde bir gün (gece) yaşıyoruz. Ülkemiz, Millet iradesine karşı hain bir darbe girişimiyle karşı karşıyadır. Birlik olarak hep demokrasiden yana tavır koyduk. Gün, darbeye karşı durma, bu tarihi olayda şerefli bir yer alma günüdür! …” mesajını gönderdik. Gerçek liderliğin zor zamanda belli olduğunu tüm dünyaya gösteren Sayın Cumhurbaşkanımızın “ölümüne direneceğiz!” çağrısı üzerine arkadaşlarımız, Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü önünde, meydanlardaydı. Hemen akabinde “Aydınları Darbe Girişimine Karşı Direnmeye Çağıran” Kamuoyu Açıklamamızı Beyazıt Meydanı’nda, İstanbul Üniversitesi’nin önünde yaptık. Başlattığımız “Demokrasiye Sahip Çıkma İmza Kampanyası”na, 200’den fazlası yurtdışından, 2500 tanınmış akademisyen, yazar, sanatçı ve aydın katıldı.

Milletimiz; iradesini temsil eden Gazi Meclis’i bombalayan, kendi insanına kalleşçe kurşun sıkan, dış güçlerin güdümünde, tarihin kaydettiği en tehlikeli, en kirli örgüt olan FETÖ’ye karşı yekvücut olmuştur. Hükümetimiz de, bu sinsi örgüte karşı büyük bir mücadele vermektedir. Ancak, dikkat çekmek isteriz ki, bu hain örgüt maalesef tamamen çökertilebilmiş değildir. Nitekim, FETÖ’yü maşa olarak kullanan arkasındaki yabancı odakların ve bazı ülkelerin bu örgütü pişkince desteklemeye devam ettiklerini müşahede etmekteyiz. Bu da, 2011 başından itibaren (7 Şubat operasyonu, gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi) Türkiye’ye karşı ve doğrudan Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsını hedef alan periyodik ve sistemli saldırıların devam edebileceğini göstermektedir.

Bu şer odakları ve içimizdeki hain maşaları ve kirli planları karşısında halkımızın, ilim ve fikir adamlarımızın, aydınlarımızın ve yöneticilerimizin dirayetle dimdik durmaya devam etmesi, Türkiye’nin ve İslam Dünyasının geleceği açısından kritik önem arz etmektedir. Milletimiz, şehitlerimizin kanının yerde kalmaması ve onların emanetine sahip çıkmak için bu kutsal mücadeleyi sonuna kadar sürdürecek; İslam Medeniyetinin çağımızda yeniden ihya ve inşası yolunda kararlılıkla yürümeye devam edecektir.

Prof. Dr. Yusuf BALCI

    AYBİR Başkanı